Aktualności
24 marca o 06:52
Do końca marca trwa rekrutacja do Programu Stypendialnego Horyzonty Fundacji EFC! To stypendium edukacyjne stworzone z myślą o ósmoklasistach z całej Polski, którzy chcą uczyć się w najlepszych szkołach średnich w dużych miastach, rozwijać pasje, zdobywać pewność siebie i przyjaźnie na lata.
Stypendystów i stypendystki czekają wspólne wakacje i ferie, warsztaty, dodatkowe zajęcia i wsparcie profesjonalnej kadry. Aby zgłosić się do programu, wystarczy:
⏩kończyć w tym roku szkołę podstawową
⏩pochodzić z miejscowości do 30 000 mieszkańców
⏩planować naukę w jednej ze szkół średnich współpracujących z Fundacją EFC
⏩średni miesięczny dochód w rodzinie nie może przekraczać 1550 zł netto na osobę
⏩wypełnić formularz na stronie fundacji www.efc.edu.pl
Proste!
Więcej informacji: https://www.stawiguda.pl/aktualnosci/2698/stypendium-horyzonty-fundacji-efc-rekrutacja-tylko-do-31032022r
23 marca o 20:03
Dziękujemy za pomoc! Właściciel odnalazł się!
Uwaga! Wlasciel poszukiwany! Wierzymy w moc Facebooka!
Kondolencje Śp Edmund Piszcz
W dniu dzisiejszym w godzinach porannych zmarł Arcybiskup Senior Archidiecezji Warmińskiej Edmund Piszcz. Był on 49. biskupem warmińskim i pierwszym arcybiskupem metropolitą warmińskim. Duchowny zmarł w wieku 93 lat
23 marca o 13:26
W dniu dzisiejszym w godzinach porannych zmarł Arcybiskup Senior Archidiecezji Warmińskiej Edmund Piszcz. Był on 49. biskupem warmińskim i pierwszym arcybiskupem metropolitą warmińskim. Duchowny zmarł w wieku 93 lat.
23 marca o 12:36
Przypominamy o możliwość skorzystania z bezpłatnych usług fotografa dla obywateli z Ukrainy którzy starają się o nadanie numerów PESEL . Najbliższy dyżur fotografa już jutro 24.03.2022 w godz. 07.30-11.00 w Sali Ślubów Urzędu Gminy w Stawigudzie ul Olsztyńska 10!
Нагадуємо про можливість безкоштовного користування послугами фотографа для людей з України, які намагаються надати номери PESEL. Наступна фотосесія відбудеться вранці 24 березня 2022 року. 07.30-11.00 у залі Лубівської ґміни в Ставігудз, вул.Ольштинська, 10!
23 marca o 11:30
Osoby, które chcą i mogą zapewnić schronienie uchodźcom z Ukrainy, proszone są o wypełnienie niżej zamieszczonego formularza. Dane trafią do bazy danych prowadzonej przez Urząd Gminy Stawiguda. W razie potrzeby pracownik Urzędu nawiąże z Państwem kontakt telefoniczny. Dziękujemy za zaangażowanie w tym trudnym okresie
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScyop-iVoqpyhqWgVoL1RDf0gT2NqP3wlMpaHag9WmPniIyaQ/viewform
23 marca o 10:01
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Meteorologii.
Światowy Dzień Meteorologii obchodzony jest corocznie 23 marca dla upamiętnienia powołania w roku 1950 Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej (WMO).
Jest to wyspecjalizowana agenda ONZ, której celem jest zapewnianie jak najszerszego dostępu do danych o pogodzie i klimacie oraz koordynacja zbierania danych, by były one jak najlepszej jakości.
Jej celem jest zapewnienie każdemu państwu dostępu do prognozy pogody.
W Światowym Dniu Meteorologii krajowe organizacje meteorologiczne próbują zwrócić uwagę społeczeństwa na przyczyny 90% klęsk żywiołowych, spowodowanych pogodą, klimatem oraz wodą. Odchody święta związane są z podkreśleniem znaczenia służb meteorologicznych i hydrologicznych w walce z katastrofami naturalnymi. Narodowe służby meteorologiczne i hydrologiczne zapewniają swobodny dostęp do ważnych informacji, które są niezbędne w opracowywaniu przez rządy strategii łagodzenia skutków klęsk żywiołowych.
Obrazek pobrano ze strony http://tvnmeteo.tvn24.pl/archiwum-2016-02-08,1
23 marca o 07:27
Z nastaniem przedwiośnia rośnie zagrożenie pożarowe związane z wypalaniem traw. Proceder ten jest niezgodny z prawem i grożą za niego surowe sankcje karne oraz cofnięcie dopłat wypłacanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Skutki wypalania traw
Po wypaleniu gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do stanu sprzed katastrofy. Proceder ten w znacznym stopniu obniża plony.
Pożar jest tragiczny w skutkach dla całego ekosystemu – zniszczona zostaje nie tylko warstwa życiodajnej próchnicy, giną również zwierzęta. Podpalanie traw bywa często przyczyną pożarów lasów i zabudowań gospodarczych, a w konsekwencji stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
Surowe kary – grzywna a nawet więzienie
Zakaz wypalania traw określony został w Ustawie o ochronie przyrody oraz w Ustawie o lasach. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca – zgodnie z zapisami Kodeksu karnego – podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.
Wypalanie traw to też ryzyko utraty dopłat
Oprócz wspomnianych sankcji wypalającemu grożą również dotkliwe kary, które nakładać może Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zakaz wypalania gruntów rolnych jest jednym z warunków, których rolnicy zobligowani są przestrzegać, aby móc ubiegać się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW 2014-2020. W przypadku jego złamania ARiMR może nałożyć na rolnika karę finansową zmniejszającą wszystkie otrzymywane przez niego płatności o 3 proc. W zależności od stopnia winy, może zostać ona obniżona do 1 proc. bądź zwiększona do 5 proc. Jeszcze wyższe sankcje przewidziane są dla tych, którzy świadomie wypalają grunty rolne – muszą oni liczyć się z obniżeniem płatności nawet o 25 proc. Agencja może również pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok, jeśli stwierdzone zostanie uporczywe wypalanie przez niego traw.
Źródło: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wypalanie-traw---niezgodne-z-prawem
‹ Pierwsza < 63 64 65 66 67 > Ostatnia ›