Aktualności

23 marca o 10:01

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Meteorologii.

Światowy Dzień Meteorologii obchodzony jest corocznie 23 marca dla upamiętnienia powołania w roku 1950 Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej (WMO).
Jest to wyspecjalizowana agenda ONZ, której celem jest zapewnianie jak najszerszego dostępu do danych o pogodzie i klimacie oraz koordynacja zbierania danych, by były one jak najlepszej jakości.

Jej celem jest zapewnienie każdemu państwu dostępu do prognozy pogody.
W Światowym Dniu Meteorologii krajowe organizacje meteorologiczne próbują zwrócić uwagę społeczeństwa na przyczyny 90% klęsk żywiołowych, spowodowanych pogodą, klimatem oraz wodą. Odchody święta związane są z podkreśleniem znaczenia służb meteorologicznych i hydrologicznych w walce z katastrofami naturalnymi. Narodowe służby meteorologiczne i hydrologiczne zapewniają swobodny dostęp do ważnych informacji, które są niezbędne w opracowywaniu przez rządy strategii łagodzenia skutków klęsk żywiołowych.

Obrazek pobrano ze strony http://tvnmeteo.tvn24.pl/archiwum-2016-02-08,1

czytaj więcej na Facebooku

23 marca o 07:27

Z nastaniem przedwiośnia rośnie zagrożenie pożarowe związane z wypalaniem traw. Proceder ten jest niezgodny z prawem i grożą za niego surowe sankcje karne oraz cofnięcie dopłat wypłacanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Skutki wypalania traw
Po wypaleniu gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do stanu sprzed katastrofy. Proceder ten w znacznym stopniu obniża plony.
Pożar jest tragiczny w skutkach dla całego ekosystemu – zniszczona zostaje nie tylko warstwa życiodajnej próchnicy, giną również zwierzęta. Podpalanie traw bywa często przyczyną pożarów lasów i zabudowań gospodarczych, a w konsekwencji stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Surowe kary – grzywna a nawet więzienie
Zakaz wypalania traw określony został w Ustawie o ochronie przyrody oraz w Ustawie o lasach. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca – zgodnie z zapisami Kodeksu karnego – podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Wypalanie traw to też ryzyko utraty dopłat
Oprócz wspomnianych sankcji wypalającemu grożą również dotkliwe kary, które nakładać może Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zakaz wypalania gruntów rolnych jest jednym z warunków, których rolnicy zobligowani są przestrzegać, aby móc ubiegać się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW 2014-2020. W przypadku jego złamania ARiMR może nałożyć na rolnika karę finansową zmniejszającą wszystkie otrzymywane przez niego płatności o 3 proc. W zależności od stopnia winy, może zostać ona obniżona do 1 proc. bądź zwiększona do 5 proc. Jeszcze wyższe sankcje przewidziane są dla tych, którzy świadomie wypalają grunty rolne – muszą oni liczyć się z obniżeniem płatności nawet o 25 proc. Agencja może również pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok, jeśli stwierdzone zostanie uporczywe wypalanie przez niego traw.

Źródło: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wypalanie-traw---niezgodne-z-prawem

czytaj więcej na Facebooku

22 marca o 14:00

Na wortalu publicznych służb zatrudnienia pojawiła się nowa zakładka adresowana do obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną w ich kraju. Dostępna również w języku ukraińskim zakładka Rynek pracy – pomoc dla Ukrainy – zawiera informacje dotyczące m.in. rynku pracy w Polsce, Unii Europejskiej, a także pomocy w innych obszarach.
Na prowadzonym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wortalu publicznych służb zatrudnienia uruchomiono nową zakładkę adresowaną do obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski szukając bezpiecznego schronienia przez działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy.
Zakładka (link https://psz.praca.gov.pl/pomocdlaukrainy ) o nazwie Rynek pracy – pomoc dla Ukrainy, podobnie jak cały wortal, dostępna jest również w języku ukraińskim.

Zakładka zawiera trzy bloki informacyjne:
· Rynek pracy w Polsce
· Rynek pracy w Unii Europejskiej
· Pomoc w innych obszarach

Gdzie szukać informacji?
Najważniejszą stroną internetową w kontekście wsparcia obywateli Ukrainy – również w znalezieniu pracy – jest www.pomagamukrainie.gov.pl. Jest dostępna zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim. Zbiera ona w jednym miejscu informacje dotyczące rynku pracy. Użytkownik po zaznaczeniu, że potrzebuje pomocy w znalezieniu pracy, zostanie przekierowany m.in. do:
· Wortalu Publicznych Służb Zatrudnienia
· Portalu usług elektronicznych urzędów pracy
· Centralnej Bazy Ofert Pracy i aplikacji ePraca
· Portalu Zielona Linia oraz infolinii 19524

czytaj więcej na Facebooku

22 marca o 09:43

Kolejny sukces mieszkańca naszej Gminy! Gabriel Matuszewski w turnieju International Tennis Federation J3 Hamburg w Niemczech osiąga finał singla! Ogromne Gratulacje! Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy! ????

czytaj więcej na Facebooku

22 marca o 08:09

W dniach 27-29 maja 2022r odbędzie się III edycja Warmińsko-Mazurskich Warsztatów Muzycznych organizowanych przez Stowarzyszenie „TEATR PRAWIE DOROSŁY” oraz Gminę Stawiguda.
Warsztaty skupiają osoby w różnym wieku i o zróżnicowanym poziomie zaawansowania od osób zupełnie początkujących do zaawansowanych.
Prowadzone będą w grupach max. 12 osobowych ze szczególnym naciskiem na indywidualizację ćwiczeń.
W klasach harmonijki przewidywane są dwie grupy – początkująca i zaawansowana. Co wieczór w piątek i sobotę w godzinach od 20.30 zaplanowane jest jam-session z udziałem warsztatowiczów i wykładowców w klubie budynku hotelowego.

Więcej informacji: https://w-mwm.pl/
Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/500637128393142/

czytaj więcej na Facebooku

22 marca o 07:25

W związku z dużym odzewem, z jakim spotkała się przygotowana przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ulotka informacyjna dla uchodźców z Ukrainy, w przystępny sposób ułatwiająca funkcjonowanie w pierwszych godzinach i dniach pobytu w naszym kraju została przygotowana jej, zaktualizowana wersja.

W aktualnej wersji ulotki zostały uwzględnione najnowsze zmiany prawne, które nastąpiły po wejściu w życie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

W ulotce znajdują się podstawowe wiadomości o punktach recepcyjnych, legalizacji pobytu i numerze PESEL, opiece medycznej, a także o możliwości edukacji i poszukiwania pracy, wraz z telefonami i adresami internetowymi, pod którymi można uzyskać więcej informacji

czytaj więcej na Facebooku

21 marca o 09:27

Wójt Gminy Stawiguda informuje, że zgodnie z wojewódzkim planem kwalifikacji wojskowej od 4 kwietnia 2022 r. do 12 maja 2022 r. (z wyłączeniem 2 maja) w Starostwie Powiatowym w Olsztynie, Plac Bema 5, w sali P-1 zostanie przeprowadzona kwalifikacja wojskowa 2022 dla osób z Powiatu Olsztyńskiego.
Termin stawiennictwa do kwalifikacji dla mieszkańców Gminy Stawiguda został wyznaczony od 26 do 28 kwietnia 2022 r. - dla mężczyzn, oraz 11 maja 2022 r. - dla wyznaczonych kobiet. Wezwania zostaną wysłane pocztą.

Więcej informacji na naszej stronie:
https://www.stawiguda.pl/aktualnosci/2693/kwalifikacja-wojskowa-2022

czytaj więcej na Facebooku

‹ Pierwsza  < 56 57 58 59 60 >  Ostatnia ›