STAWIGUDIADA 2014

wtorek 24 czerwca 2014

Gminny Ośrodek Kultury w Stawigudzie zaprasza na XXI FESTYN GMINNY "STAWIGUDIADA 2014", który odbędzie się 5 lipca 2014 r. w Stawigudzie. PLAKAT

To już XXI Festyn Gminny „Stawigudiada 2014”

 

       Nawet się nie obejrzeliśmy a już rozpoczynamy trzecie dziesięciolecie ze sztandarową imprezą plenerową jaką jest festyn Stawigudiada. Pierwszy festyn odbył się w Stawigudzie w roku 1994 na boisku sportowym a jego XXI edycja odbędzie się 05 lipca na parkingu w centrum miejscowości. Już od pierwszej edycji postawiliśmy wysoko poprzeczkę, gdyż gwiazdą imprezy był zespół „Harlem”. Przez te lata gwiazdami naszych festynów byli min.

 

       Naszym mottem jest powiedzenie- „dla każdego coś miłego” dlatego oprócz wspaniałych wrażeń artystycznych dla dzieci i dorosłych kładziemy nacisk na sport i rekreację oraz inne atrakcje. W tym roku w godzinach przedpołudniowych odbędą się tradycyjne zmagania szóstek piłkarskich i drużyn piłki plażowej. Są to turnieje dla wszystkich chętnych bez względu na wiek- obydwa odbywają się w kategorii open. Szczegółowe informacje i zapisy: piłka nożna- Stanisław Śnieżko, siatkówka Piotr Barcikowski. Dla tych, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek i ruch na świeżym powietrzu mamy do zaproponowania kolejny już marsz nordic walking. Zajęcia prowadzone przez wykwlifikowanego instruktora- zbiórka pod Urzędem Gminy o godzinie 11.00.

 

       Popołudniową część festynu rozpocznie coś, czego jeszcze w naszej historii nie było a mianowicie gminne zawody pożarnicze, których zadaniem będzie wyłonienie „najtwardszego strażaka gminy”. Zawody odbywać się będą w kategorii indywidualnej i drużynowej. Nie będzie to ta stara forma rozgrywania zawodów, ale bardzo widowiskowe konkurencje na wzór imprez typu Strongman. Obejrzymy min. ewakuacja manekina, uderzanie młotem w oponę, zwijanie węży.

      Część artystyczną rozpoczną występy lokalnych wykonawców, czyli dziewcząt ze Studia Piosenki z GOK Stawiguda i znanego od wielu lat zespołu „Kosejder”. Następnie zapraszamy wszystkie dzieci i dorosłych do obejrzenia spektaklu kukiełkowego „Krawiec Niteczka” w wykonaniu aktorki Olsztyńskiego Teatru Lalek Hanny Banasiak. Gorąco polecamy to przedstawienie, gdyż jest to pełen profesjonalizm i okazja obejrzenia dziedziny sztuki, która jest obecnie trochę zapomniana.

Po tej części przyjdzie czas na gwiazdy, których twórczość miała wielki wpływ na rozwój polskiej kultury. Jan Pietrzak to legenda i opoka polskiego kabaretu. Twórca i lider dwóch satyrycznych kabaretów: studenckiego w Hybrydach (lata 60-67) i Kabaretu pod Egidą (od 67 do...?). Autor monologów, felietonów oddających polskie nastroje i realia ostatniego półwiecza. Niezrównany komentator społecznych i politycznych przygód społeczeństwa przełamującego zniewolenie komunistycznego ustroju. Współpracował z wieloma znaczącymi autorami i aktorami: , Jonasz Kofta, Adam Kreczmar, Stefan Friedmann, Wojciech Młynarski, Włodzimierz Korcz, Piotr Fronczewski, Janusz Gajos, Wojciech Pszoniak, Ewa Dałkowska, Krystyna Tkacz, Edyta Geppert.  Jest też autorem i kompozytorem setek piosenek, najbardziej znane to: „Pamiętajcie o ogrodach”, „Czy te oczy mogą kłamać”, „Nadzieja”. Utwór „Żeby Polska była Polską” stał się najważniejsza piosenka w okresie stanu wojennego.

        Kolejną ikoną polskiej kultury jest Andrzej Rosiewicz. Karierę rozpoczynał w latach 60-tych jako wokalista jazzowy w zespołach Pesymiści i Old Timers, w latach 70- tych związał się na dłużej z zespołem Asocjacja Hagaw- . W tym okresie był jednym z najbardziej znanych artystów sceny polskiej, bardzo wszechstronny: wokalista, tancerz, gitarzysta, showmann, kabareciarz. Jego koncerty były wyreżyserowanymi spektaklami, co chwilę zaskakiwał publiczność nowymi, niesamowitymi pomysłami- jednym słowem -”sceniczne zwierzę”. W latach 80- tych rozpoczął karierę solową, którą z powodzeniem kontynuuje do dziś. Jest kompozytorem i autorem prawie wszystkich swoich piosenek, któż nie zna utworów : „Najwięcej witaminy”, „Chłopcy radarowcy”, „Czy czuje Pani cha- chę”, „Czterdzieści lat minęło”,„Zenek blues”, „Pytasz mnie”, „Pieriestrojka” (Michaił)- na pewno je usłyszymy podczas koncertu. Miłą niespodzianką jest wspólny występ z Asocjacją Hagaw, która towarzyszy artyście tak jak za dawnych lat wspólnej świetności. Festyn zakończy tradycyjny pokaz ogni sztucznych i dyskoteka pod gwiazdami. Zapraszamy serdecznie na Stawigudiadę- świetna zabawa murowana !

 

Dyrektor GOK w Stawigudzie

Witold Lubowiecki