Ostrzeżenie – wilki na terenie gminy Stawiguda
Ostrzeżenie – wilki na terenie gminy Stawiguda
W związku z informacjami o pojawieniu się wilków na terenie gminy Stawiguda prosimy mieszkańców o zachowanie ostrożności oraz zabezpieczenie zwierząt domowych i hodowlanych.
Wilki szare, należące do gatunku objętego ścisłą ochroną, są drapieżnikami. Z informacji udostępnionych przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska wynika, że wilki z natury są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, ponieważ odczuwają przed nimi naturalny strach. Czasami zdarza się jednak, że mogą podejść i – nie uciekając od razu – przyglądać się przez dłuższą chwilę napotkanym przedmiotom oraz ludziom. Jest to normalne zachowanie, spowodowane ich ciekawością i naturalnym instynktem. Naturalnym pożywieniem wilków są przede wszystkim dzikie zwierzęta, m.in. jelenie, sarny i dziki.
Mając na uwadze bezpieczeństwo ludzi oraz zwierząt domowych zasadne jest aby mieszkańcy, mieszkający w obszarze zamieszkiwanym przez wilki zapewnili opiekę nad domowymi zwierzętami psami i kotami poprzez:
- trzymanie ich w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach;
- niepozostawianie psiej i kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić, a nawet zabić broniącego swojego pożywienia psa lub kota;
- niepuszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikacje właściciela lub opiekuna, niepuszczanie psów luzem po lesie;
- niepozwalanie psu na wychodzenie poza teren gospodarstwa i swobodne penetrowanie pobliskich lasów. Nawet jeśli nie zostanie zaatakowany przez drapieżniki w lesie, wilki mogą przyjść jego tropem pod zabudowania, zabić psa lub zaatakować inwentarz.
Zasadne jest również podjęcie przez mieszkańców działań polegających na zabezpieczeniu pojemników na odpady przed dostępem zwierząt w obszarach, w których bytują wilki. Resztki żywności mogą zwabiać drapieżniki. Pozostawianie i udostępnianie resztek żywności w lesie lub w jego pobliżu, może spowodować, że wilki, a szczególnie młode osobniki, mogą uzależnić się od takiego źródła pokarmu i w efekcie nauczyć się postrzegać ludzi jako dostarczycieli pożywienia.
Kolejna kwestia dotycząca sytuacji niebezpiecznych z udziałem wilka to ataki drapieżników na zwierzęta gospodarskie. Wilki zabijają zwierzęta gospodarskie często dlatego, że są one niedostatecznie chronione przez właścicieli, pozostawiane na nieogrodzonych lub słabo zabezpieczonych pastwiskach, bez odpowiedniego nadzoru, również na okres nocy. Zgodnie z art. 126 ust. 4 ww. ustawy o ochronie przyrody właściciele lub użytkownicy gospodarstw rolnych mogą współdziałać z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska w zakresie sposobów zabezpieczania zwierząt gospodarskich przed szkodami powodowanymi przez wilki.
Jeśli zobaczysz wilka prześlij informację do Urzędu Gminy w Stawigudzie na adres e-mail , do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie adres e-mail: oraz dyżurnego Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa (tel. 89 522-24-11). W sytuacji zagrożenia prosimy o kontakt z numerem alarmowym 112.
Jeśli jednak spotkasz wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na Ciebie, zgodnie z wytycznymi WWF Polska i Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska podejmij następujące działania, które pozwolą go przepłoszyć:
1. Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
2. Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
3. Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
4. Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.