Kontynuacja akcji sterylizacji kotek i kastracji kotów na terenie Gminy Stawiguda
Informujemy, że w 2025 roku kontynuujemy akcję sterylizacji kotek i kastracji kotów na terenie Gminy Stawiguda. Zabiegi te są skutecznym sposobem ograniczania bezdomności wśród zwierząt oraz kluczowym elementem w kontroli populacji kotów wolno żyjących*, które szczególnie licznie występują na terenach zabudowy rekreacyjnej.
Gmina Stawiguda dofinansowuje:
- 100% kosztów sterylizacji kotek lub kastracji kotów bezdomnych.
- 50% kosztów sterylizacji kotek lub kastracji kotów posiadających właścicieli, tj.:
- Sterylizacja: 105,00 zł – kwota do pokrycia przez właściciela w lecznicy weterynaryjnej (całkowity koszt zabiegu wynosi 210,00 zł).
- Kastracja: 75,00 zł – kwota do pokrycia przez właściciela w lecznicy weterynaryjnej (całkowity koszt zabiegu wynosi 150,00 zł).
Mieszkańcy Gminy Stawiguda zainteresowani przeprowadzeniem zabiegu powinni złożyć wniosek o dofinansowanie sterylizacji kotki lub kastracji kota w Urzędzie Gminy Stawiguda, ul. Olsztyńska 10,
11-034 Stawiguda, tel. 89 512-64-77, aby otrzymać niezbędne skierowanie do gabinetu weterynaryjnego.
Po otrzymaniu skierowania, właściciel samodzielnie skontaktuje się z wybraną lecznicą w celu ustalenia terminu zabiegu oraz zapewni transport zwierzęcia na własny koszt.
Akcja sterylizacji kotek i kastracji kotów potrwa do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na ten cel w budżecie Gminy Stawiguda. Zabiegi będą przeprowadzane w Przychodni Weterynaryjnej dla małych zwierząt DOGMED s.c. Lewandowscy, z siedzibą przy Al. Wojska Polskiego 46, 10-229 Olsztyn.
Zachęcamy do skorzystania z dofinansowania, ponieważ środki finansowe na realizację akcji są ograniczone – decyduje kolejność składania wniosków.
*Kot wolno żyjący - koty urodzone lub żyjące na wolności, bytujące w otoczeniu człowieka w stanie dzikim, głównie w pobliżu budynków mieszkalnych i gospodarczych. Są one elementem ekosystemu, a ich obecność pomaga w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się gryzoni (myszy i szczurów). Koty te nie są zwierzętami bezdomnymi, dlatego nie powinno się ich wyłapywać, lecz stwarzać warunki bytowania w miejscach ich dotychczasowego schronienia. Aby ograniczyć ich populację, poddaje się je zabiegom sterylizacji lub kastracji, a następnie wypuszcza w miejscu złapania, w ich naturalnym środowisku.