Szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy - 09.09.2023
UCZ SIĘ REAGOWAĆ. REAGUJ JAK SIĘ NAUCZYŁEŚ!
Szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy
W dniu 9 września 2023 r. (sobota) zapraszamy mieszkańców, osoby pracujące i działające na rzecz Gminy Stawiguda do udziału w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Ilość uczestników jest ograniczona. Obowiązują zapisy wg kolejności zgłoszeń. Program szkolenia i warunki uczestnictwa dostępne są na plakacie.
Wybór daty szkolenia nie jest przypadkowy. W drugą sobotę września przypada Światowy Dzień Pierwszej Pomocy .
Podejmując działania ratownicze o tym pamiętaj!
- Jesteś pomocą dopóki pomoc nie nadejdzie.
- Podjęcie czynności ratowniczych w czasie pierwszych 3-5 minut od zdarzenia zwiększa szanse poszkodowanego na przeżycie.
- Nie panikuj! Zachowaj spokój!
- Podejmując działania ratownicze upewnij się, czy Tobie i poszkodowanemu nie zagraża niebezpieczeństwo,
czy możesz do niego bezpiecznie podejść. - Jak najszybciej zorganizuj pomoc i wezwij służby ratownicze. Jeśli możesz poproś o pomoc „osoby postronne”. Przydziel zadania wyznaczonym osobom.
- Oceń sytuację. Sprawdź, ilu jest poszkodowanych, kto jest w najcięższym stanie.
Najgłośniej narzekający niekoniecznie wymaga natychmiastowej pomocy. Osoba najbardziej poszkodowana może cierpieć w ciszy. - Spróbuj wstępnie rozpoznać przyczynę dolegliwości poszkodowanego. Ocena może być trudna, ponieważ osoba wymagająca pomocy często jest nieprzytomna.
- Jak najszybciej udziel pomocy z wykorzystaniem dostępnych środków.
- Pamiętaj! Ofiara zdarzenia może cierpieć z powodu więcej niż jednej przyczyny, dlatego w pierwszej kolejności zajmij się najpoważniejszym urazem.
- Jeżeli w pobliżu zdarzenia znajduje się automatyczny zewnętrzny defibrylator AED, wyślij konkretną osobę żeby go przyniosła. Uruchom defibrylator i postępuj zgodne z poleceniami wydawanymi przez urządzenie.
- Ty też możesz uratować komuś życie!
Wzywanie pomocy:
- Przedstaw się - podaj swoje imię i nazwisko.
- Podaj dokładny adres, gdzie miało miejsce zdarzenie (jeśli nie znasz adresu, podaj charakterystyczne punkty, elementy krajobrazu, itp.).
- Co się stało: ilu jest poszkodowanych, w jakim są stanie, czy poszkodowani oddychają, czy są przytomni, jakie mają obrażenia.
- Podaj inne ważne informacje o zdarzeniu.
Pamiętaj! Dyspozytor rozłącza się jako pierwszy.