Podsumowanie projektu realizowanego przez LGD "Południowa Warmia"

sobota 8 grudnia 2012

Projektpt. ANIMACJA-INSPIRACJA-EDUKACJA. Kompleksowe wsparcie aktywności i integracji społeczności lokalnych Południowej Warmii właśnie dobiegł końca. Dnia 8 grudnia 2012 r. miało miejsce podsumowanie jego efektów wraz z I Forum Liderów Południowej Warmii. Zachęcam do przeczytania kilku słów komentarza do projektu wraz z relacją z Forum.

„Sukces ma wielu liderów”

Jak wykorzystać nieczynną stację kolejową dla twórczej ekspresji dziecięcej wyobraźni, sprawić by ksiądz wystąpił w sztuce teatralnej, czy w trakcie zabawy w poszukiwanie legendarnego skarbu uczyć dzieci i młodzież historii i tradycji? O tym i innych wyzwaniach lokalnych liderek i liderów oraz o sukcesach swoich inicjatyw mówili oni sami podczas I Forum Liderów Południowej Warmii, które odbyło się 8 grudnia 2012 r. w Gościńcu Pod Dębem nad jeziorem Dadaj.

 

Organizacja Forum była wynikiem ogromnego zaangażowania uczestników projektu pt. ANIMACJA-INSPIRACJA-EDUKACJA. Kompleksowe wsparcie aktywności i integracji społeczności lokalnych Południowej Warmii, realizowanego przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Południowa Warmia”, który już na etapie oceny zyskał uznanie ekspertów Ministerstwa Pracy
i Polityki Społecznej i otrzymał najwyższą liczbę punktów w swojej kategorii na prawie 2 tysiące wniosków złożonych z całej Polski. Idea zaangażowania mieszkańców wsi w działania na rzecz środowiska lokalnego jest więc słuszna, coraz bardziej atrakcyjna i efektywna. O jej atrakcyjności świadczy chociażby duże zainteresowanie udziałem w projekcie, które zmusiło organizatorów do uzyskania zgody na rozszerzenie liczby uczestników i ostatecznie w projekcie wzięło udział 67 liderów, czyli prawie dwukrotnie więcej niż zakładano. Przedmiotowe Forum było okazją do zaprezentowania nie tylko rezultatów projektu, ale także osiągnięć i efektów pracy uczestników w ich własnych środowiskach.

W projekcie wzięło udział siedem grup lokalnych liderek i liderów z Bartąga, Czerwonki, Giław, Kolna, Kronowa, Sorkwit i Wipsowa, którzy otrzymali indywidualne doradztwo i wsparcie eksperckie w zakresie wypracowania kreatywnych pomysłów na lokalną aktywność, przeszli cykl szkoleń i warsztatów na temat możliwości finansowania różnego typu działań na rzecz rozwoju własnej miejscowości, nabyli umiejętność samodzielnego tworzenia wniosków oraz skutecznej promocji podejmowanych działań. Wzięli także udział w wizytach studyjnych
w miejscowości tematycznej Jędrychowo – „wioska jak u babci” oraz spółdzielni socjalnej w Prostkach, gdzie wymienili doświadczenia oraz „przetestowali na własnej skórze” atrakcyjność ofert odwiedzanych miejsc i ich przydatności w integracji i mobilizacji innych do działania. Lokalni liderzy sami piekli bułeczki, wyplatali z wikliny, zdobili kartki okolicznościowe, czy tworzyli niezwykłe budowle przy użyciu niezliczonej liczby klocków. Zwieńczeniem uczestnictwa w projekcie była inicjatywa lokalna zorganizowana przez liderów w ich własnych miejscowościach. Był spektakl teatralny w remizie strażackiej, graffiti, beatbox i hip hop na nieczynnej stacji kolejowej, poszukiwanie zaginionego skarbu hrabiego von Mirbach, warsztaty teatralne, wieczory wróżb i magii oraz wspólne, a co ważniejsze własnoręczne przygotowywanie ozdób choinkowych. Pomysły na działania przerosły nasze oczekiwana, zaskoczył też niezwykle pozytywny odbiór inicjatyw w społecznościach lokalnych oraz zaangażowanie i integracja mieszkańców. Sama liczba uczestników imprez świadczy o ogromnym sukcesie działań liderów. Ogółem w siedmiu inicjatywach wzięło udział 427 mieszkańców Południowej Warmii.

Aktywność lokalnych liderek i liderów przeczy stereotypom, że na wsi nic się nie dzieje, a ich twórcze i śmiałe działania zyskują kolejnych zwolenników. Ich doświadczenia są przykładem na to, że połączenie zaangażowania mieszkańców wsi w działania na rzecz środowiska lokalnego z nieograniczoną wyobraźnią i kreatywnością jednostek może przynieść nieprzewidywalne skutki. Właśnie one, osiągnięcia i efekty pracy lokalnych liderów zostały zaprezentowane podczas I Forum Liderów Południowej Warmii.

Spotkanie odbyło się w Gościńcu Pod Dębem 8 grudnia 2012 r. W trakcie Forum miały miejsce prezentacje, często niekonwencjonalne i zaskakujące (np. w przebraniu za hrabinę von Mirbach), grup lokalnych liderów Południowej Warmii oraz z sukcesem zrealizowanych przez nich inicjatyw. Miała miejsce również wystawa zdjęć, osiągnięć i efektów pracy uczestników, w tym także wyrobów rękodzieła. Były więc bombki, aniołki wykonane na szydełku oraz te z gipsu, kartki świąteczne, był też tort w kształcie herbu rodu von Mirbach i kolorowe witraże.

Forum spotkało się z przychylnym odbiorem i zgromadziło nie tylko lokalnych liderów, ale także sołtysów, przedstawicieli stowarzyszeń, partnerów projektu oraz samych mieszkańców. Mimo wielu obowiązków służbowych w Forum wzięli udział także Burmistrz Barczewa Lech Jan Nitkowski, Wójt Kolna Henryk Duda oraz Edward Cyfus jako przedstawiciel Gminy Purda. Wyrazili oni ogromne uznanie dla uczestników projektu, ich pracowitości, zaangażowania i sukcesów, których sami byli świadkami słysząc od innych mieszkańców o ciekawych inicjatywach realizowanych w gminie, a nawet czynnie biorąc w nich udział. Co więcej działania uczestników projektu, zostały zauważone i docenione przez osoby zajmujące się animacją i rozwojem lokalnym w województwie. Na Forum przybyli przedstawiciele miejscowości tematycznych, osoby aktywne z różnych części Warmii i Mazur, uczestnicy spotkania pt. „Miejscowości tematyczne Warmii i Mazur – szansą na rozwój społeczności lokalnych regionu?”, realizowanego przez Regionalny Ośrodek EFS i Stowarzyszenie ESWIP
z Elbląga, by móc zastanowić się jak połączyć potencjały i zasoby i wspólnie działać na rzecz rozwoju. Niespodziewanie do obrad przyłączyli się także animatorzy, uczestnicy Szkoły Animatorów Społecznych Obszarów Wiejskich realizowanej przez Stowarzyszenie ESWIP, którzy spotkanie uznali za doskonałą okazję do nawiązania współpracy.

W debacie realizatorów projektu z liderami wzięli udział także Wojciech Pałka Przewodniczący Partnerstwa Miejscowości Tematycznych „Miejsca z Duszą” oraz Maciej Bielawski Prezes Forum Animatorów Społecznych oraz przedstawiciel Sieci Wspierania Rozwoju Lokalnego HEROLD. Ich doświadczenia i wiedza pozwoliła uświadomić liderom ogrom pracy który wykonali, utwierdzić w przekonaniu, że robią wielkie rzeczy oraz że mogą liczyć na pomoc organizacji, stowarzyszeń i innych osób w wysiłkach na rzecz rozwoju ich „małych ojczyzn”. W trakcie Forum zaprezentowano także ofertę wsparcia Regionalnych Ośrodków EFS, Ośrodków Wspierania Ekonomii Społecznej, Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Lokalnej Grupy Działania „Południowe Warmia” po to, by liderzy wiedzieli, że koniec projektu nie musi, a nawet nie powinien oznaczać końca ich działań.

Sukces projektu i sukces Forum potwierdził, że w środowiskach wiejskich istnieje potrzeba działania, potrzeba sprawstwa i możliwości kształtowania rzeczywistości. I Forum Liderów Południowej Warmii jest pierwszym, ale nie ostatnim spotkaniem kreatywnych i aktywnych liderów Południowej Warmii. Już planowane jest następne i mamy nadzieję, że w jeszcze większym gronie.

 

                                                      Aneta Janikowska

                                                     animator ds. aktywizacji

                                                     Lokalna Grupa Działania

                                                     Stowarzyszenie „Południowa Warmia”

 

Patronat nad I Forum Liderów Południowej Warmii objął Oddział Telewizji Polskiej w Olsztynie oraz Radio Olsztyn.

                                             

 

Projekt pt. ANIMACJA-INSPIRACJA-EDUKACJA. Kompleksowe wsparcie aktywności i integracji społeczności lokalnych Południowej Warmii jest dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, realizowany przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Południowa Warmia”.