Stawigudiada 2017
XXIV Festyn Gminny "STAWIGUDIADA 2017". Po bardzo zimnej wiośnie, zapomnieliśmy, że nieuchronnie zbliża się lato, a wraz z nim inne atrakcje kulturalne niż na co dzień , czyli imprezy plenerowe. Najważniejszy w sezonie jest Festyn Gminny „Stawigudiada 2017”.
Pierwsza edycja odbyła się w roku 1994 a gwiazdą był stawiający swoje pierwsze kroki znany zespół „Harlem”. Później już było coraz lepiej i na naszej scenie wystąpiła cała plejada polskich gwiazd estrady. Festyn odbywa się bez żadnych przerw, dlatego w tym roku będzie to już 24 edycja.
Ważnym wydarzeniem będzie koncert z okazji 15 lecia powstania chóru „Legenda” działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Stawigudzie. W koncercie oprócz jubilatów usłyszymy zaproszonych gości, nie obejdzie się bez niespodzianek.
Wzorem lat ubiegłych nie zwalniamy tempa, chociaż po ubiegłorocznym koncercie króla muzyki disco polo Zenona Martyniuka będzie trudno sprostać wymaganiom stawigudzkiej publiczności. W tym roku postawiliśmy na stare sprawdzone przeboje i na to, czego jeszcze na naszym festynie nie było- muzyka skierowana do młodszej publiczności. Nie będę dłużej trzymał w niepewności - oto główni wykonawcy , którzy pojawią się na naszej scenie:
„SOS”- ABBA COVER SHOW
Zespół występuje od 1999 roku. W swoim programie wykonuje wszystkie największe przeboje szwedzkiej grupy ABBA w aranżacjach dance, które zyskały wielką popularność dzięki zespołowi A-Teens. Koncerty zespołu S.O.S. to nie tylko świetne, znane wszystkim piosenki ale także efektowne stroje i widowiskowa choreografia. Grają nie tylko w Polsce, wielokrotnie występowali w Niemczech, Rosji oraz w Szwecji. Któż z nas nie pamięta takich przebojów jak S.O.S, Waterloo, Gimmi, Gimmi, Mamma Mia czy Dancing Queen- wszystkie na pewno usłyszymy podczas tego koncertu.
„ABC” DARKA NOWICKIEGO
DAREK NOWICKI - polski piosenkarz, specjalizujący się w muzyce rozrywkowej. Muzyczną karierę rozpoczął w słynnym Teatrze Rozrywki w Chorzowie gdzie wraz ze szkolnymi kolegami Ryszardem Riedlem (Dżem) i Mirosławem Bregułą (Univers) wystąpił w wielkim widowisku muzycznym: K.Gartner i E. Brylla „Pozłacany Warkocz”. Nad jego wokalem czuwają takie sławy jak Renata Danel, Norbert Blacha czy Juliusz Kamil Kuźnik.
W chórkach nagrań studyjnych występują gwiazdy polskiej estrady: Kasia Klich, Kuba Badach, Kamil Kuźnik, Justyna Dziuba i wielu innych. Jego nadwornym tekściarzem jest Julian Matej. Wydał 20 płyt, z których 7 otrzymało status „Złotej Płyty” i 1 status "Platyny" za płytę "Wielka Gala Biesiadna". Występował w znanych polskich zespołach: ABC, ROMANTIC, MEZZOFORTE, CAR-MEN, NEW ROMANTIC.
Aktualnie powrócił do nazwy ABC. Największe jego przeboje to: „Ostatnie Tango w Paryżu”, „Spotkanie w Niebieskiej Kawiarni”, „Gorzkie Wino – Słodki Grzech”, „Żółte Tulipany”, "Koncert Życzeń"...
Zdobywca wielu nagród i wyróżnień na festiwalach w kraju i za granicą: GRAND PRIX DU DISC Festiwal Kwiatów Cypr 2001,NAGRODA PUBLICZNOŚCI Festiwalu Bratysławska Lira” 2002,III miejsce MUSIC FESTIVAL Villach Austria 2003,“ZŁOTY GŁOS RADIA CHICAGO” Radio Chicago USA 2002,GOLD “LOWE” Deutche Hit Parade Niemcy 2003. Występował na wszystkich kontynentach grając dla Polonii, która nazywała go Ambasadorem Polskiej Piosenki Najchętniej Słuchanej”. Wielokrotnie występował na krajowych festiwalach: OPOLE, KOŁOBRZEG, ZIELONA GÓRA, SOPOT FESTIVAL.
Zygmunt Kiszakiewicz dziennikarz “35-lecia”: Trzeba wielkiego talentu i niemniejszej odwagi by zmierzyć się na nowo z niezapomnianymi przebojami z opolskiego amfiteatru. Dariusz Nowicki wspierany w swej bieżącej twórczości przez tak znakomite nazwiska jak Renata Daniel, Jarosław Kukulski, Marek Gaszyński, Julian Matej, a na miejscu przez Norbert Blacha, Adam Kontny i Mikołaj Kotyczka poważył się na taki krok. Jego „prace herkulesowe” spod znaku „Złotych Przebojów”, to coś więcej niż tak modne ostatnio covery. To niejako odrodzone przeboje, budzące autentyczne, ”międzypokoleniowe” emocje. Sprawdziwszy się w nowych wersjach „Czarnego Alibaby”, „Do zakochania jeden krok” czy „Daj mi tę noc”, stał się on wymarzonym pretendentem do roli odtwórcy szlagierów „Dwadzieścia lat, a może mniej”, „Bo z dziewczynami…”, – a na krążku CD „Na tych samych ulicach” lub „Zatańczysz ze mną ostatni raz”. Nazywany przez krajowych recenzentów z życzliwą fantazją „Odnowicielem” (zapomnianych przebojów?), budzi dzięki swoim muzycznym powrotom niekłamany entuzjazm publiczności polonijnej. Będąc sam zdobywcą wielu nagród w kategorii pop „odświeża” również swoje własne hity sprzed roku lub kilku lat. Tym sposobem krąg się zamyka.
Odtwórca „Czarnego Alibaby” sięga także po „Ale’ Ale’ ale”, „Mona Lisę z mojego snu”, lub „Ostatnie tango w Paryżu”. Otoczony gronem profesjonalnych współpracowników muzyki i aranżerów, wokalistów i tancerzy, jako członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Wykonawców Muzyki Rozrywkowej w pełni zasługuje na sympatię już dwóch pokoleń miłośników polskiej piosenki.
Na naszych scenach występował kilka razy, jest to powrót po latach do naszej gminy. Zaskarbił sobie serca słuchaczy kilka lat temu na „Stawigudiadzie”, kiedy po wykonaniu swojego koncertu, w związku z opóźnieniem przybycia gwiazdy Wojtka Gąsowskiego dał jeszcze jeden koncert. Według wielu jego występ był bardziej porywający- tak na pewno będzie i w tym roku.
MEZO
Przez poprzednie lata zapraszaliśmy gwiazdy, które na polskiej scenie są o wielu lat i ich muzyka trafiała do publiczności w średnim wieku, w tym roku staramy się sprostać gustom młodszej widowni.
Mezo (Jacek Mejer, ur. 1982) Od ponad dekady jeden z najpopularniejszych artystów młodego pokolenia. Twórca takich hitów jak SACRUM, WAŻNE, KRYZYS, PO ROBOCIE czy ANIELE. Jego twórczość to połączenie pozytywnego hip-hopu z popem. Ambitny biegacz, z rekordem życiowym w maratonie 2 godziny 48 minut!
Zdobywca wielu prestiżowych nagród w tym Srebrnej Premiery na festiwalu w Opolu, Superjedynki, Viva Comet czy wielokrotnie Eska Music Awards. W 2012 roku wziął udział w telewizyjnym show BITWA NA GŁOSY i doprowadził swój zespół MEZOTEAM do 3 miejsca. Współpracował m.in. z Tabbem, Kasią Wilk, Mieczysławem Szcześniakiem, Liberem czy Hanią Stach. Ukończył studia na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
DYSKOGRAFIA:
Mezokracja (2003)
1) Wyjście z Bloków (2005)
2) Eudaimonia (2006)
3) Słowo Ma Moc (2009)
4) Herezje (2009)
5) Mezoteryka (2011)
6) Krajobraz po Bitwie (2014)
MOJE CREDO – MUZYKA, SPORT, MOTYWACJA
MUZYKA.
Od kilkunastu lat jestem znany ze swojej działalności muzycznej. Piszę teksty, występuje na scenie. Uwielbiam to i prawdopodobnie będę to robił jeszcze długie lata niezależnie od poziomu popularności , bo ta potrzeba siedzi głęboko w mnie.
SPORT.
Mimo, że na Olimpiadę już nie pojadę, bo mam prawie 35 lat a to raczej wiek sportowego emeryta, bardzo chciałbym rozwijać się sportowo i dzielić się z Wami tymi przeżyciami. Być może zachęcić do tego również Was. Okazuje się, że złamanie 3 godzin w maratonie, które miało być końcem – będzie początkiem. Chce się rozwijać biegowo, uczyć siebie i Was tej dyscypliny.
MOTYWACJA.
Coś co zawsze starałem się mieć w tekstach. Cel, sens, powód do działania. Wg mnie to bardzo ważne i na tym polu także chciałbym się rozwijać. Poza muzycznymi i sportowymi tematami chcę poruszać także takie dziedziny jak psychologia pozytywna i psychologia sportu. Rozwój osobisty, samodoskonalenie się. Bez demagogii i zaklinania rzeczywistości.
Mezo wystąpi z towarzyszeniem 7 osobowego zespołu, muzyka na żywo daje gwarancję uczty muzycznej i profesjonalnego widowiska.