Gwiazdy i atrakcje na warmińskim niebie.
Lotnicza impreza w Gryźlinach to nie tylko zapierające dech w piersiach pokazy akrobacji mistrza Jurgisa Kairysa i efektowny przelot myśliwców F-16. Na imprezie nie zabraknie samolotów historycznych, ultralekkich, czy poczciwego Dromadera. Po raz pierwszy pokażą się też wiatrakowce, motoparalotnie i formacja złożona z trzech samolotów AT-3.
Znane są kolejne atrakcje Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach
Znane są kolejne atrakcje Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach
Gwiazdy i atrakcje na warmińskim niebie
Lotnicza impreza w Gryźlinach to nie tylko zapierające dech w piersiach pokazy akrobacji mistrza Jurgisa Kairysa i efektowny przelot myśliwców F-16. Na imprezie nie zabraknie samolotów historycznych, ultralekkich, czy poczciwego Dromadera. Po raz pierwszy pokażą się też wiatrakowce, motoparalotnie i formacja złożona z trzech samolotów AT-3.
Przygotowania do Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach, który odbędzie się w niedziele 24 czerwca (w godz. 12-22) idą pełna parą. Osoby odpowiedzialne za organizację jednej z największych imprez plenerowych w regionie uwijają się, jak w ukropie.
- Robimy wszystko, żeby program jubileuszowego, piątego Pikniku był jak najbardziej atrakcyjny dla widzów – mówi Mariusz Kwas, dyrektor promocji olsztyńskiego starostwa. – Już teraz mogę powiedzieć, że to będzie najciekawsza i najobfitsza pod względem atrakcji lotniczych impreza w dotychczasowej historii. W tym roku postanowiliśmy rozwinąć jeszcze bardziej część lotniczą imprezy, bo z obserwacji wynika, że to ona przyciąga publiczność do Gryźlin.
Oldtimery na Pikniku
Oprócz najbardziej spektakularnych występów mistrza świata w akrobacji Litwina Jurgisa Kairysa z grupą „Air Bandits” i głośnego przelotu myśliwców F-16 Polskich Sił Powietrznych na gryźlińskim niebie zaprezentują się także samoloty z duszą i historią.
- Dużym wydarzeniem będzie przylot oryginalnego samolotu angielskiego z czasów II wojny światowej – mówi Jakub Woźniak, pełnomocnik starosty olsztyńskiego ds. zarządzania lądowiskiem w Gryźlinach. – Odwiedzi nas wyprodukowany w 1944 roku samolot obserwacyjny Taylorcraft „Auster IV” MT255. Egzemplarz służył w 659 dywizjonie AOP wspierając działania 1 Armii Kanadyjskiej - czyli również polskiej Dywizji Maczka. Zadaniem tych nieuzbrojonych samolotów było wyszukiwanie celów dla artylerii, korygowanie ognia, rozpoznanie, loty dyspozycyjne czy zapoznawanie oficerów armii z polem walki. Ten niepozorny samolot cały rok był w samym środku walki...
- Wśród oldtimerów, które będzie można podziwiać w locie jest replika słynnego polskiego RWD-5R – mówi Jakub Woźniak, pełnomocnik starosty olsztyńskiego ds. zarządzania lądowiskiem w Gryźlinach. - To samolot wzorowany na maszynie, którą Stanisław Skarżyński w 1933 roku przeleciał Atlantyk. Był to nie lada wyczyn. Po raz pierwszy w historii tak mały samolot o wadze do 450 kg przeleciał 3582 kilometry.
Historycznym samolotem przyleci do Gryźlin z dalekiego Nowego Sącza Jerzy Kołodziej, wiceprezes Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego. Na niebie pojawi się także niezwykle klimatyczna replika wyprodukowanego w Nowym Jorku samolotu treningowego i bojowego Curtis Jenny z czasów I wojny światowej. W Polsce są dwie repliki Curtis Jenny, pierwsza, którą będzie można zobaczyć w Gryźlinach należy do Waldemara Ratyńskiego, druga do Marka Szufy, wspaniałego pilota tragicznie zmarłego podczas ubiegłorocznego Pikniku Lotniczego w Płocku.
Zadowoli wybrednych
To jednak nie wszystkie samoloty historyczne na jubileuszowym Pikniku. W powietrzu pojawi się także samolot Piper Cub, amerykański lekki samolot szkolno-turystyczny z końca lat 30. XX wieku, czy Bies TS8, który służył kiedyś do szkolenia wojska (wyprodukowany w zakładach PZL i używany w polskim lotnictwie w latach 1957-70). Ciekawie będzie też wśród samolotów ultralekkich (udział w Pikniku potwierdziły m.in. Topaz, Eol i Tulak, górnopłat własnej konstrukcji).
- Po raz pierwszy w historii widzowie będą mogli zobaczyć wiatrakowce, motoparalotnie i ciekawą formację złożoną z trzech produkowanych w Mielcu samolotów ultralekkich AT-3 – mówi Mariusz Kwas. – Nie zabraknie też Dromadera, który zrzuci bombę wodną, helikoptera R44 Robinson i lotów widokowych dla osób chętnych. Na niebie pojawią się też szybowce i spadochroniarze. Myślę, że ten program powinien zadowolić najbardziej wybrednych miłośników lotnictwa.
Atrakcje pozalotnicze
Oprócz atrakcji lotniczych będą też występy artystyczne na scenie (pokażą się m.in. młodzi i utalentowani wykonawcy z terenu powiatu). Tak jak w poprzednim roku organizatorzy pomyśleli o najmłodszych, którzy będą mieli do dyspozycji duży Park Zabaw. Mieszkańców Olsztyna i Olsztynka na Piknik dowiozą tradycyjnie darmowe Pociągi Lotniczej Przyjaźni. Na mieszkańców i turystów będzie czekało też kilkadziesiąt stoisk z pamiątkami, gadżetami, watą cukrową, czy balonikami. O wszelkich nowościach, zmianach i atrakcjach informować na bieżąco będzie strona Powiatu Olsztyńskiego: www.powiat-olsztynski.pl i fejsbukowa strona Pikniku Lotniczego w Gryźlinach: https://www.facebook.com/PiknikLotniczyGryzliny
Głównymi organizatorami Pikniku Lotniczego w Gryźlinach są: Starostwo Powiatowe w Olsztynie i stowarzyszenie „Dom Warmiński”. Partnerami wydarzenia są: gmina Stawiguda, miasto Olsztyn, gmina Olsztynek, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Powiatowe Centrum Edukacyjne „Łęgucki Młyn”, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie, PKP Przewozy Regionalne w Olsztynie, UKSW PIRS Powiatu Olsztyńskiego, Naftomax Ostróda, Majjwerr
Sponsorzy: Olsztyńskie Kopalnie Surowców Mineralnych, Remedium - Doradcy Finansowi Olsztyn, warmiński Bank Spółdzielczy w Jonkowie, PKO BP, Coca Cola, Dekor Print Olsztyn
Fot: Archiwum starostwa
Fot1: W czasie Pikniku na niebie pojawi się niezwykle klimatyczna replika wyprodukowanego w Nowym Jorku samolotu treningowego i bojowego Curtis Jenny z czasów I wojny światowej
Fot2: Z pokładu popularnego „Antka” (Antonow AN-2) będzie można spojrzeć na Warmię z lotu ptaka
plakat do pobrania